باعث و بانی تمام مشکلات " معلمان " هستند !

لطفا برداشت c یا 30  نکنید. صرفا بخاطر زیبایی متن ... کُپی کردم. کمی طولانیه ولی برای معلمها ارزش خوندن داره.

 

شهرام بیکی - دبیر آموزش و پرورش یزد

 

آلودگی هوا :

کم کاری معلمان باعث شده هوا آلوده شود! کم کاری آنها باعث شده مدارسی با کیفیت متفاوت به وجود آیند و والدین مجبور شوند فرزندانشان را به مدرسه ای خیلی دورتر از محل زندگی شان بفرستند . با چی ؟ با سرویس مدرسه . هزاران مینی بوس و سواری که بیشتر آنها رده خارج هستند وظیفه جابه جایی حدود ده میلیون دانش آموز را در صدها شهر کشور به عهده دارند . بیشتر ترافیک و آلودگی شهر تهران از همین وسایل نقلیه است. اگر صبح زود سر یک چهار راه بایستید و سرویس های مدرسه را شمارش کنید اولاٌ هم از دود خوردن و شمارش گیج خواهید شد ثانیاٌ به عمق فاجعه پی خواهید برد.

اصلاٌ چرا فرزندان ما باید چندین کیلومتر را برای رفتن به مدرسه هر روز طی کنند.مگر مدرسه نزدیک خانه مان چه مشکلی دارد ؟ اصلا چرا ما نمی توانیم بنزین استاندارد تولید کنیم !!! این هم تقصیر معلمان است . چون آنها خوب درس نمی دهند و ما نتوانسته ایم به تکنولوژی ساخت بنزین دست پیدا کنیم. حالا هم باید میلیارد ها تومان خرج ساختن پالایشگاه کنیم ولی نیروی متخصص کم داریم . فکر می کنید چقدر باید فقط خرج برطرف کردن آلودگی شهر تهران بکنیم .  چرا معلمان خوب درس نمی دهند ؟
آلودگی زمین  :
 " معلمان دارند  زمین زیر پای ما را نابود می کنند! " چون وقتی می بینند دانش آموزی بی دلیل برگه های دفترش را پاره یا خط خطی می کند به او چیزی نمی گویند و اهمیت درختان را در بقای نوع بشر برای او توضیح نمی دهند . وقتی دانش آموزی شیر آب را درست نمی بندد هیچ تذکری به او داده نمی شود . فکر می کنید وقتی چنین فردی بزرگ شود آب و درخت و... برایش چه اهمیتی دارد .
دزدی :
فکر می کنید دزدی ها تقصیر چه کسی است؟!" من فکر می کنم معلمان مقصر هستند! "چون وقتی دانش آموزان تقلبی می کنند ،معلمان آن را نادیده می گیرند! سال ها بعد همین دانش آموزان فکر می کنند که" کلاه سرِ دیگران گذاشتن" هم مشکلی ایجاد نمی کند . چرا معلمان این گونه رفتار می کنند ؟!
وفای به عهد  :
 اگر می بینید امروزه خیلی از افراد زیر قول خود می زنند " تقصیر معلم است!" چون او هر هفته قول می دهد امتحان بگیرد ولی زیر قول خود می زند ، او چندین بار در طول سال می گوید که نمره الکی نمی دهد، ولی آخر سال در نمره دادن دست و دل بازی می کند! و والدین فکر می کنند که نمرات فرزندشان واقعی است . دانش آموزان دچار خود بزرگ بینی می شوند و والدین هم وقتی متوجه عمق فاجعه می شوند که کار از کار گذشته است .چرا معلمان این گونه قول می دهند ؟!
بی توجهی به هم نوعان  :
 اگر می بینید افراد به هم کمک نمی کنند، وقتی کسی گرفتار است نه تنها در رفع آن به او کمک نمی شود بلکه چوب درلای چرخ او  می گذارند ، حتی در یک خانواده هر کس به فکر خودش است " تقصیر معلم است" . چون او سر کلاس نسبت به مشکلات دانش آموزان بی تفاوت بوده است . وقتی دانش آموزی نمره کم می آورد معلم از او سؤال نمی کند مشکلش چه بوده است . فورا او را به دفتر مدرسه راهنمایی می کند و آنجا هم بدون علت یابی و در اثر فقدان مشاور تنبیه می شود آن هم نه تنبیه بدنی ، تنبیه روحی و روانی . چرا معلمان رفتاری این گونه دارند؟!
 کیک سوخته :
اگر می بینید همسرتان در خانه کیک سوخته یا خمیر جلوی شما قرار می دهد " تقصیر معلم است" چون او به همسر شما در کودکی مدیریت زمان یاد نداده است ، او به موقع سرکلاس حاضر نشده است ، او یا زیاده از حد زمان برای امتحان در نظر گرفته یا کمتر از حد . او یک جلسه چندین صفحه درس می دهد و چند جلسه فقط می پرسد .او در تدریس برنامه زمان بندی شده ای ندارد . چرا معلمان برنامه ندارند؟!
 درس نخواندن دانش آموزان :
 فکر می کنید چرا بچه های ما با زور درس می خوانند . این یکی را همه با من موافقید . " تقصیر معلمان است" . معلمان خوب درس نمی دهند، بعضی مطالب کامل گفته نمی شود، بعضی مطالب اشتباه تدریس می شوند و بعضی مطالب اصلا تدریس نمی شود .وقتی دانش آموز این مطالب را می خواند گیج شده و در نتیجه از درس زده می شود . والدین چند میلیون تومان در سال خرج فرزند شان می کنند و پیوسته او را تشویق به درس خواندن می کنند ولی کافی است فرزندشان سر کلاس کمی در مورد رفتار و شرایط معلمشان دقیق شود خیلی واضح است این نتیجه درس خواندن است ،این نتیجه مدرک لیسانس ،فوق لیسانس و بیست سال سابقه کار است . بچه های ما خیلی تیزند فکر می کنید نمی فهمند . چرا معلمان خوب درس نمی دهند ؟! 
مشکلات روانی جامعه :
 اگر می بینید خیلی از مردم از مشکلات روانی رنج می برند " تقصیر معلمان است" . تا حالا شده کسی در محل کار یا زندگی، رفتارش و گفتارش انگیزه زندگی کردن که هیچ انگیزه زنده ماندن را از شما بگیرد . این همون چیزی است که معلمان روزی حداقل هشت ساعت بر سر فرزندان ما می آورند. معلمان عقده هایی را در دل دانش آموزان می کارند که سال ها بعد سر باز می کند . معلمان به طور مستقیم  و  غیر مستقیم وضعیت روانی مردم ما به هم می ریزند .چرا معلمان خودشان مشکلات روحی روانی دارند ؟!
به وجود آمدن گروه های افراطی :
 بله این هم تقصیر معلم است چرا که او به دانش آموز یاد نداده ،کورکورانه چیزی را قبول نکند و تعصب وجانبداری سبک سرانه نداشته باشد .او به دانش آموز یاد نداده که قبل از قبول هر چیزی باید در باره آن تحقیق کند . چرا معلمان کورکورانه بعضی چیزها را قبول می کنند ؟
بی احترامی به والدین :
 اگر می بینید فرزندتان احترام شما را نگه نمی دارد " تقصیر معلمان است" .چون فرزند شما به معلم بی احترامی می کند و او هیچ چیز نمی گوید اگر هم عکس العملی نشان دهد همه معلم را مقصر می دانند .چون خود شما هم جلوی فرزندتان به معلم بی احترامی می کنید .این یعنی می شود  به معلم و مدرسه بی احترامی کرد و فرزندتان هم می آموزد که می شود به پدر و مادر هم احترام نگذاشت . چرا این قدر بی احترامی به معلمان زیاد شده است ؟! 
قضاوت های سطحی :
 اگر می بینید خیلی از افراد جامعه ما در مورد موضوعات مختلف قضاوت های سطحی دارند " تقصیر معلمان است" چون بعضی در مورد معلمان قضاوت های سطحی می کنند و معلمان هیچ دفاعی از خود نمی کنند .چرا عده ای می گویند مگر معلمان چی کار می کنند ، آنها که نصفی از سال تعطیل هستند . بهتر است مثالی زده شود تا این عده ی سطحی نگر متوجه موضوع شوند . اگر شما در کارخانه ای استخدام شوید و هر چند روز یک بار کارخانه به دلایل مختلف تعطیل شود مثلا نرسیدن مواد اولیه ، و به خاطر تعطیلی که هیچ ربطی به شما ندارد حقوق و اضافه کاری شما کم شود شما چه عکس العملی نشان خواهید داد . آیا می توانید وقتی کارخانه تعطیل شده به کارخانه ی دیگر بروید . این یک طرف قضیه است .اما طرف دیگر آیا معلم فقط باید سر کلاس برود و بچه ها را نگه دارد. نباید مطالعه داشته باشد ، نباید با علم روز آشنا باشد ،نباید مقالات جدید را در موضوع تدریس بخواند. علاوه بر این کارمندان دیگر دولت وقتی از اداره به خانه می روند دیگر فکرشان مشغول نیست اما معلم باید سؤال طرح کند ،طرح درس بنویسد ،برگه های دانش آموزان را تصحیح کند ،به تلفن های دانش آموزان و والدین جواب بدهد و مهمتر از همه برای درس جلسه آینده مطالعه داشته باشد. چرا  بعضی دانش آموزان بیشتر از معلم اطلاعات دارند ! 
آینده ای تیره برای فرزندان ایران زمین :
 آینده تیره فرزندان ما را معلمان رقم می زنند . فکر می کنید چند سال آینده جرات آن را دارید فرزندتان را پیش دکتر ببرید . دکترهایی که زیر دستان معلم های بی انگیزه و افسرده پرورش یافته اند .
بی سوادی فرزندان ما، بی احترامی آنها نسبت به والدین ،مشکلات روانی ،افراطی بودن ،قضاوت های سطحی ،به زور درس خواندن ، وفا نکردن به عهد خود ،عدم مدیریت زمان و... آینده ای تیره و تاریک در انتظار فرزندان ما خواهد بود .


پس چرا به معلمان بی احترامی می کنیم !؟

چرا جلوی فرزندان مان احترام آنها را نگه نمی داریم ؟ چرا در مورد آنها قضاوت های سطحی می کنیم ؟چرا به درد دل آنها گوش نمی دهیم ؟چرا معلمان کسر شان می کند که در جمع بگویند معلمند ؟چرا فرهنگیان نمی توانند از امکانات خود استفاده کنند و دیگران بیشتر از آنها از امکاناتی که برای آنها در نظر گرفته شده سود می برند ؟ چرا فرزندان خود را مثل یک دسته گل حداقل هشت ساعت در روز به آنها می سپاریم ولی نه تنها به آنها کمک نمی کنیم بلکه چوب لای چرخ آنها می گذاریم ؟

روان شناسان می گویند اگر فرد از مشکلاتش بگوید کمی آرام می گیرد ولی چرا معلمان چیزی نمی گویند

آیا این موضوع عجیب نیست ؟!آنها دارند جور دیگری از ما انتقام می گیرند انتقامی سخت که که همه چیز را در خود خواهد بلعید .

بله درست است معلمان بُریده اند. شما اگر فرزندان خود را دوست دارید کاری بکنید  ...


/ 1 نظر / 38 بازدید
همسفر

لطفا اینقد پولکی نباشدچون این همه توجه معلمان به مادیات است که از تعلیم و تربیت دانش ۀموزان دور شده اند