درباره ی روستای چَـــرَم

پایکوهی معتدل خشک در 170 کیلومتری شمال مشهد و 18 کیلومتری غرب کلات  قرار دارد.

از مناطق دیدنی روستا ، آبشار زیبای قَور کُن است.

روستای چرم نو در 3 کیلومتری چرم کهنه ، با طول جغرافیایی  '38   59  و عرض   '03   37   و ارتفاع 1420 متری از سطح دریا در 15 کیلومتری غرب کلات واقع شده است.

دره چرم کهنه به علت عرض تقریبا کم ، جای زیادی برای کشت و باغات ندارد و باغات آن بیشتر در ابتدای دره قرار دارند. آب رودخانه چرم  کم است. در اوایل مسیر بعد از روستای چرم کهنه ، در سمت چپ یک دره فرعی بزرگ و خشک وجود دارد که در بالا به دو شاخه تقسیم می شود و تا بلندای خط الراس اصلی و نزدیک به قله قره سو پیش می رود.

بعد از مدتی راهپیمایی در دره اصلی به انتهای رود در کف دره می رسیم. در یال سمت راست ، راه محلی کاروانی دیده می شود که از این قسمت به انتهای دره و گذرگاه چرم  ( شهسواران ) ختم می شود. اختلاف ارتفاع این قسمت تا گذرگاه بسیار زیاد است.

دره چرم و ارتفاعات آن عاری از جنگل های اورس است.

دره چرم از شرق به دره و قله قره سو  ، از غرب به دره سینی  و از جنوب به گذرگاه و دره ژرف ختم می شود.   { بر گرفته از دریچه ای به دنیای هزار مسجد  نویسنده : عباسعلی کفاش }

دوستان اگر مطلبی در مورد آداب و رسوم روستا و جاهای دیدنی و... دارند خوشحال میشم تا با نام خودشون در وبلاگ قرارش بدم. 

/ 2 نظر / 3 بازدید
حسن امیری

درود در پنا یزدان پیروز و بهروز باشید وبلاگ زیباست در ضمن مارو همه تو گوشه ای از تارنمایتان بگنجونید خوشحال میشم/ به شما سر خواهم زد و لینک میکنم درودی بی بدرود

قربانیان

سلام آقای سرداری با اجازه شما مطلبتون در خصوص چرم رو در وبلاگم قرار دادم خدا نگه دار